העונה הסדירה הסתיימה  , לקחתי פסק-זמן לשבת עם מאמנה של הקבוצה אריק אלפסי לראיון אחד על אחד ולסכם עונה לפני שנכנסים לקרבות הפלייאוף .

אריק מה היו הציפיות שלך בתחילת העונה ?

קודם כל בנינו קבוצה עם סגל עמוק להצליח גם באירופה וגם בליגה. אני חושב שעומס המשחקים שהיה לנו באירופה פגע בנו בהתחלה בליגה אבל אני חושב שבסיבוב השלישי עשינו סיבוב מצוין שבסופו של דבר סיימנו עם אותם ניצחונות (18) כמו בעונה הקודמת ואני חושב שגם ההישג באירופה שהגענו לשמונה האחרונות וגם בליגה הישראלית לשמונה אחרונות בליגה הוא הישג יפה מאוד לעירוני נהריה.

בתור מאמן מהם הדברים שאתה דורש מהשחקנים וממך ?

קודם כל אני דורש מהשחקנים שלי ברגע שאנחנו מחתימים אותם בקבוצה מחויבות למועדון, מחויבות לקהל ולעיר עצמה. אני חושב שאנחנו משתתפים בהמון אירועים למען הקהילה, רק שבוע שעבר עשינו גם אירוע פתוח לשחקני המועדון. עוד דבר כמובן זה מקצוענות מקסימלית  גם במשחקים וכמובן באימונים עצמם. בתקופה האחרונה יש חיבור מצוין בין הקהל לשחקנים ואני מקווה מאוד שבפלייאוף הקהל יבוא ויתמוך  בהיכל וידחוף אותנו לשלב הבא.

האם התלכיד שהוליך את הקבוצה בעונה הקודמת קיים גם השנה ?, וכיצד השחקנים החדשים תורמים לתלכיד מבחינה חברתית ?

המשכנו עם בסיס של ניב ברקוביץ' ערן אסנטי וגילברט בראון כמובן שנעשו שינויים בקבוצה, אבל עכשיו התלכיד החברתי והחום שאנחנו מקבלים גם מההנהלה וגם מהעיר עצמה גורם לשחקנים להתלכד ולהרגיש ממש כמו בבית וכמו במשפחה.

איך אתה מסכם את החוויה האירופית ? , איך היא תרמה למערכת , לקבוצה ?

אני חושב שמועדון שרוצה לצמוח ולהסתכל קדימה אני חושב שהחוויה הזאת הייתה חוויה מתקנת וטובה , כמובן שזו היערכות שונה ולוח זמנים שונה לגמרי. שיחקנו 20 משחקים באירופה השנה שגרמו לנו גם לנחת וגם להנאה לקהל שלנו וגם לקשיים בליגה אבל ראינו בסיבוב השלישי את הקבוצה כשהיא מרוכזת אך ורק בליגה את הפוטנציאל שיש בה  אני שמח על החוויה הזאת העונה ואני מקווה מאוד שעירוני נהריה תמשיך לשחק במשחקים האירופאיים ותגיע להישגים דומים כמו שהגענו העונה.

נקלעתם לסיטואציות מסוימות העונה וקיבלת החלטות לא קלות : לשחרר את הרכז מרקיז טיג , להביא את דרווין קיצן שמתגלה כ- בינגו למרות גילו , הפציעה של גילברט בראון , ההבאה של סקוטי הופסון , וההשעייה של יינסי ,ולא להביא עוד שחקן במקומו .

משהו השתחרר בקבוצה ?

קודם כל חילוף אחד עשיתי מתחילת העונה שהרגשתי שטיג לא מחובר לשחקנים ולא לקבוצה ברגע שמאמן מרגיש שהוא לא מחובר לרכז שלו ולא מספיק סומך עליו אז עשינו את החילוף הזה,  אני שמח מאוד שקיצן שהוא באמת מנהיג ותורם לנו בהרבה אספקטים של המשחק וגם מחוץ למגרש הצטרף אלינו. גילברט בראון זה חילוף שלא ציפינו ולא צפינו . הוא היה שחקן מאוד משמעותי בסגל שלנו, גם שנה שנייה שהוא ממשיך איתנו אני חושב שסקוטי הופסון זה חיזוק מאוד משמעותי לקבוצה אני חושב שהוא שחקן ברמה מאוד מאוד גבוהה והוא נקלט יפה מאוד בקבוצה גם אוהבים אותו מאוד שחקן שעובד קשה ווינר , וגם ההשעייה של ינסי זה משהו הוא לא תלוי בנו אלא משהו שהיה תלוי בו אבל אני חושב שברגע שהוא הלך שחקנים הבינו שהם צריכים לתת מעצמם יותר וגם הם יקבלו יותר כי הם יקבלו יותר דקות משחק ויותר אחריות . אני חושב שכן משהו השתחרר בקבוצה גם עם העזיבה שלו וגם עם הסיום הפרק באירופה . הבנו שחייבים להתרכז בליגה ולעשות את המוטל עלינו ולהגיע לפלייאוף אני שמח מאוד שארבעה משחקים לפני הסוף הבטחנו את ההשתתפות שלנו בפלייאוף ואני שמח שבחודש האחרון ניצחנו את שלושת הקבוצות הראשונות בליגה.

קיבלת קבוצה שונה אנרגטית  ,תוקפנית והגנתית בסיבוב השלישי שמרתם על מאזן חיובי בדגש שאתם מורידים משמעותית ממוצע של קבוצות איך אתה מסביר את זה ?

אני חושב שאנחנו עובדים קשה מאוד באימונים על הדברים האלה גם מראים לשחקנים הרבה בוידאו טעויות הגנתיות.. ואני מאוד מנסה להתרכז וגם במהלך המשחקים לשנות דברים ולהביא את הקבוצות האחרות למשחק יותר דומם יותר סטטי שמרנו הרבה משחקים בצורה יוצאת מן הכלל קבוצות התקפיות טובות. אני אומר תמיד לשחקנים  שלי שברגע שאנחנו נשמור קבוצות על סקור (תוצאה ) נמוך אנחנו תמיד נהיה בתמונת הניצחון ובתמונת המשחק וזה קרה לא מעט פעמים שנתנו לקבוצות יותר להשתחרר ולשחק כדורסל חופשי אז הפסדנו את המשחקים אני שמח מאוד שבתקופה האחרונה אנחנו שומרים בצורה יותר טובה.

פלייאוף , לאחר שהבטחת את המקום בפלייאוף מה הציפיות ?

קודם כל אני רוצה שאנחנו ננסה לעבור שלב למרות שאנחנו משחקים נגד הפעול י-ם אבל יש לי שחקנים מנוסים יש לנו קבוצה עם ניסיון, יש לנו קבוצה שרעבה להצליח כמובן שיש יריב מהצד השני אבל אני חושב שבתור קבוצה אנחנו משחקים כדורסל טוב אני מקווה מאוד שאנחנו נעשה היסטוריה ללעיר נהריה ונעלה לפיינלפור .

שנה שעברה הייתה עם יתרון ביתיות ואילת עשתה סוויפט עלינו התוכניות השנה שונות , לדעתך ?

התוכניות זה כמובן לשחק כדורסל טוב, להתרכז קודם כל במשחק הראשון בירושלים ולנסות ולהביא את יתרון הביתיות לנהריה, אבל אנחנו מתמקדים קודם כל במשחק וננסה לתת את הכל במשחק הראשון ולנצח שם.

אריק אלפסי איפה נראה אותך שנה הבאה ?

אני רוצה קודם כל לסיים את העונה כמו שצריך עם עירוני נהריה, אני חושב שאנחנו בתקופה טובה בעונה טובה אני חושב ששמנו את עירוני נהריה חזק על מפת הכדורסל בישראל בשנתיים שאני נמצא במועדון ואני מקווה מאוד שאנחנו נעשה פלייאוף כמו שצריך נסיים את הפלייאוף ונראה עם מה ממשיכים הלאה. אני קורא לכל האוהדים שלנו לבוא ולתמוך בנו אם באפשרותם במשחק החוץ וכמובן לראות את האולם שלנו מלא במשחק הבית זה חשוב לנו התמיכה של הקהל לאורך כל המשחק.

אריק איך מסיימים את העונה ?

הכי טוב שאפשר החלום שלנו זה להיות בפיינל פור.

 

עורכת וכותבת הראיון – עדנה חיימוב